Blog > Komentarze do wpisu

Dna moczanowa a dieta

Dna moczanowa,jest bolesną formą zapalenia stawów, od dawna wiadomo że na rozwój choroby ma wpływ nieodpowiednia dieta szczególnie nadużywanie w mięsa, owoców morza i alkoholu Dna moczanowa występuje wówczas, gdy wysoki poziom kwasu moczowego we krwi powodują tworzenie się kryształków wokół stawu. Czerwone mięso (wołowina, wieprzowina i jagnięcina), tłuste ryby i owoce morza (tuńczyk, krewetki, homary i małże) podwyższają ryzyko wystąpienia dny moczanowej.

 

 

Odpowiednia dieta pozwala kontrolować produkcje kwasu i zapobiega się w ten sposób atakom dny moczanowej szczególne w tej diecie trzeba ograniczyć spożywanie produktów z duża zawartością puryn. Wybór białko pochodzenia roślinnego, między innymi spożywanie fasoli i roślin strączkowych pomoże zmniejszyć ilość tłuszczów nasyconych w diecie. Należy również ograniczyć spożywanie alkoholu szczególnie piwa które to powoduje napady dny moczanowej. Ograniczenie tłuszczu pozwoli uchronić od ataku dny moczanowej o raz otyłości która jest bardzo ściśle powiązana z wystąpieniem tego schorzenia.

 

 

Ograniczyć trzeba również spożywanie produktów z fruktozą której spore ilości znajdują się w różnego typu napojach , zwiększa się w ten sposób wzrost stężenia kwasu moczanowego. Należy spożywać więcej złożonych węglowodanów,produktów pełnoziarnistych ,owoców warzyw a unikać białego pieczywa,słodyczy i ciast. Należy również wybierać nabiał nisko tłuszczowy lub beztłuszczowy ,produkty te pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia dny, Wskazane jest również picie dużej ilości płynów ,które pozwalają usunąć nadmiar kwasu z organizmu,ostatnio przeprowadzone badania wskazują iż kawa spożywana prze panów obniża ryzyko wystąpienia dny moczanowej,warto więc panowie delektować się kawusią

 

Odpowiednia dieta pozwoli ograniczyć wytwarzanie kwasów co z kolei zmniejszy ataki dny, wskazany jest również dodatkowo ruch pozwoli on utrzymać odpowiednia wagę a jest to bardzo ważne szczególnie w tej dolegliwości. Należy unikać szybkiego odchudzania między innymi różnego typu suplementów one również mogą spowodować ataki dny moczanowej, suplementy diety prowadzą nie kiedy do zwiększenia produkcji kwasu. Nieleczona dna może spowodować złogi kryształów kwasu moczowego, tworząc pod skórą guzki które mogą się rozwijać na palcach dłoni, stóp, dodatkowo w porę nie leczona sprzyja powstaniu kamieni nerkowych .

niedziela, 27 października 2013, remil95

Polecane wpisy

Komentarze
2014/03/17 15:07:38
Więcej o leczeniu dny: dnamoczanowa.edu.pl/leczenie-dny-moczanowej.php Zapraszam!
-
leczymysie
2014/06/18 12:28:23
Czy dietą można się w 100% wyleczyć czy będę musiał użyć leków?