Wpisy z tagiem: zdrowa żywność

czwartek, 31 października 2013

Stwierdzenie, że zdrowe odżywianie jest drogie niekoniecznie jest więc bliskie prawdy. Chociaż zdrowa żywność nie jest tania, to całkowity koszt zakupu żywności nie musi być wyższy niż dotychczas. Dodając do tego koszty, jakich nie wyda się na leczenie, można stwierdzić, że zdrowe odżywianie jest opłacalne pod względem finansowym. Już nie wspominając nawet o tym, że zachowanie zdrowia jest warte dużo więcej niż jakiekolwiek pieniądze.

Wiele osób słysząc o konieczności zdrowego odżywiania się, reaguje negatywnie uważając, że ich na to nie stać. I rzeczywiście wydatki na niektóre produkty żywnościowe by wzrosły, bo im bardziej wartościowa żywność, tym kosztuje więcej. Ale to, czy ogólne koszty związane ze zmianą stylu życia i wyborem zdrowego odżywiania się byłyby wyższe niż dotychczas nie jest już wcale takie oczywiste.
Zacznijmy od tego, że zdrowa żywność jest bardziej wartościowa, więc nie trzeba jeść tak wiele jak dotychczas, żeby dostarczyć do organizmu potrzebne mu składniki żywnościowe. Odżywianie ma ogromny wpływ na zdrowie, jeśli nie dostarczy się do organizmu potrzebnych witamin czy składników mineralnych, będzie miał problem z prawidłowym funkcjonowaniem. Jeśli brak jest mu jakiegoś składnika, organizm często reaguje ochotą na coś. Produkt zawierający sztuczne dodatki może mu nie dostarczyć tego, czego potrzebuje, więc nadal będziemy czuć głód czy ochotę na coś. Natomiast zdrowa żywność dostarczy potrzebne składniki, więc nie będzie trzeba jeść jej tak wiele.
Zmiana sposobu odżywiania to nie tylko wybór zdrowych, naturalnych produktów, ale też rezygnacja z tych, które szkodliwie działają na zdrowie np. chipsów, słodyczy. Rezygnacja z tego typu produktów to dodatkowe oszczędności. I jeszcze jedna ważna rzecz. Zmiana sposobu odżywiania się na zdrowszy zapewni należyte funkcjonowanie całego organizmu i zapobiegnie wielu chorobom. Jeśli uwzględnić koszty związane z leczeniem, jakich się uniknie, nie można mówić, że kogoś nie stać na zmianę sposobu odżywiania się.